Braki w uzębieniu, wady zgryzu oraz nieestetyczny uśmiech są często przyczyną kompleksów u wielu osób. Choć problem może wydawać się błahy, kłopoty z uzębieniem mogą prowadzić do obniżonej samooceny, unikania towarzystwa oraz wszelkich sytuacji, w których uśmiech może być eksponowany. Niezadowolenie z wyglądu zębów może wpływać nawet na takie aspekty życia, jak kariera zawodowa, czy relacje z bliskimi. Nie można bagatelizować tego problemu. Warto zdecydować się na podjęcie odpowiedniego leczenia stomatologicznego, które pozwoli przywrócić zdrowy i estetyczny uśmiech, zwiększając tym samym pewność siebie pacjenta. Dziedziną stomatologii, która zajmuje się odtwarzaniem braków zębowych jest protetyka. W niniejszym artykule przedstawimy, czym dokładnie się ona zajmuje oraz jakie są możliwości na odzyskanie pięknego uśmiechu. Zapraszamy do lektury!
Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?
Protetyka stomatologiczna to dziedzina stomatologii, która trudni się odtwarzaniem zębów, które zostały utracone lub uszkodzone oraz przywracaniem prawidłowych funkcji narządu żucia. Warto mieć na uwadze, że braki w uzębieniu są nie tylko przyczyną mało estetycznego uśmiechu, ale także mogą wpływać na zdrowie i podstawowe czynności jamy ustnej, a nawet innych narządów. Przykładowo, brak zębów znacząco utrudnia spożywanie pokarmów. Protezy umożliwiają normalne funkcjonowanie układu trawiennego poprzez przywrócenie zdolności do gryzienia i żucia. Znaczące braki w uzębieniu mogą prowadzić również do wad wymowy, ponieważ język nie może znaleźć odpowiedniego położenia podczas artykulacji określonych głosek. Brak zębów może prowadzić również do przemieszczania się pozostałych zębów, co powoduje problemy ze zgryzem. Protetyka stomatologiczna ma za zadanie pomóc w przywróceniu zdrowego i pięknego uśmiechu oraz komfortu życia codziennego.
Rodzaje protez stomatologicznych
W protetyce stomatologicznej można wyróżnić protezy stałe, czyli takie, które są na stałe mocowane do zębów lub implantów. Należą do nich:
- korony – stosowane są do odbudowy zębów znacznie zniszczonych, na przykład przez próchnicę, kanałowe leczenie lub urazy mechaniczne. Korona pokrywa całą powierzchnię zęba, przywracając jego kształt, wielkość i wytrzymałość.
- mosty – służą do uzupełniania braków kilku sąsiadujących ze sobą zębów. Mosty mocuje się na zębach filarowych, które mogą być naturalnymi zębami lub implantami.
- licówki – cienkie nakładki ceramiczne lub kompozytowe, które przymocowuje się do przedniej powierzchni zębów. Licówki poprawiają wygląd zębów, korygując ich kształt, kolor i ustawienie.
Oprócz protez stałych, stomatologia oferuje także protezy ruchome, czyli takie, które pacjent może samodzielnie wkładać i wyjmować. Wśród nich wymienić można:
- protezy częściowe akrylowe – stosowane w przypadku utraty kilku zębów. Mocowane są za pomocą klamer lub specjalnych zaczepów.
- protezy całkowite akrylowe – przeznaczone dla pacjentów, którzy stracili wszystkie zęby w szczęce. Wykonywane są z akrylu, a ich utrzymanie na miejscu zapewnia siła ssąca oraz specjalne kleje.
- protezy elastyczne – wykonane są z termoplastycznych materiałów i dedykowane pacjentom z brakami częściowymi.
- protezy szkieletowe – mocuje się je przy brakach częściowych do pozostałych zębów po obu stronach łuków za pomocą dedykowanych klamer lub zatrzasków.
- protezy wsparte na implantach – to stałe uzupełnienia protetyczne, które są mocowane na implantach pełniących rolę korzeni zębów, zapewniając wyjątkową stabilność i komfort użytkowania. Stosowane są przy brakach całkowitych.

Jak przebiega wizyta u stomatologa protetyka?
Leczenie protetyczne w klinice stomatologicznej rozpoczyna się od szczegółowej konsultacji i diagnostyki, obejmującej badanie kliniczne, zdjęcia rentgenowskie oraz modele diagnostyczne, co pozwala na stworzenie indywidualnego planu leczenia. Podczas konsultacji pacjent omawia swoje oczekiwania z lekarzem stomatologiem, który następnie przedstawia różne opcje leczenia, biorąc pod uwagę stan zdrowia jamy ustnej, estetykę oraz funkcjonalność. W przypadku konieczności założenia koron lub mostów potrzebne jest dodatkowo szlifowanie zębów. Następnym etapem jest wykonanie cyfrowych wycisków protetycznych, na podstawie których wykonane są korony lub mosty.
Zaleca się także, aby przed wizytą u protetyka odwiedzić stomatologa. Przygotuje on jamę ustną do dalszych etapów leczenia. Stomatolog wykona przegląd, zdejmie kamień oraz osad, oceni stan szkliwa, wypełni ubytki spowodowane próchnicą.